12 June 2023
Jak mówią globalne badania Stravy ponad 50% osób biegających nie znosi biegania. Może wynikać to z wielu aspektów, ale jednym z ważniejszych powodów jest monotonia. Bieganie ulicami miasta, zwłaszcza tymi samymi trasami zaczyna być nudne. Co zrobić, żeby pozbyć się tej nudy? Wystarczy ruszyć w teren – tam czeka nas przygoda i ekscytacja. W najnowszym wpisie na naszym blogu przedstawimy korzyści zamiany asfaltu na teren. Zapraszamy do lektury!
To, co wypracujemy biegając w terenie, zaprocentuje w naszych biegach po asfalcie. Coraz częściej biegacze amatorzy, by zwiększyć swoją siłę biegową, wykonują ćwiczenia takie, jak skipy, wieloskoki, wypady, przysiady. By nie zrobić sobie krzywdy, ćwiczenia te powinny być wykonywane prawidłowo, najlepiej pod okiem trenera. Bieganie w terenie naturalnie poprawia siłę nóg i nie wymaga udziału trenera. To pierwsza z korzyści.
Chcąc poprawić naszą koordynację, dynamikę i szybkość zdecydowanie powinniśmy udać się w teren. Tam nasze ciało musi pracować dużo intensywnej. Musimy być skupieni na każdym stawianym kroku. Na trasie pojawiają się przeszkody, zbiegi, podbiegi – to sprawia, że myślami musimy wyprzedzać ciało. W ten sposób wzmacniamy mięsie i ścięgna naszych nóg, a co warto podkreślić przede wszystkim stóp. Co za tym idzie, poprawiamy naszą całościową sprawność fizyczną.
Przeczytaj także: Regeneracja po górskich zawodach biegowych - na czym polega?
Jeśli mieszkamy blisko terenów górskich i mamy możliwość udać się na szlak, by pobiegać, to trenując w ten sposób regularnie, poprawiamy wytrzymałość. Jeśli planujemy start w maratonie – sposób, jak znalazł!
Wróćmy do tego, o czym wspominaliśmy na początku. Smutna, asfaltowa rutyna. Bieganie w terenie da nam ekscytację, dzięki której na nowo odkryjemy i pokochamy ten sport.
Warto wspomnieć o tym, że biegając pod górę, spalamy nawet o 40% więcej kalorii. Dla osób, które zwracają na to uwagę, może to być bardzo konkretny argument za! Dzieje się tak dlatego, że uruchamiamy większe partie mięśni podczas takiego treningu, przez co potrzebujemy więcej energii, by go wykonać.
Przeczytaj także: Jak się przygotować i wyposażyć do biegów górskich?
Bieganie w terenie może zmienić nasze podejście do biegania w ogóle. Wiąże się to z wysiłkiem, którego się nie spodziewaliśmy i do którego nie jesteśmy przyzwyczajeni. Ważne jest nasze nastawienie, nasza głowa. Jeśli pokonamy swoje słabości, to stajemy się mocniejsi i jeszcze pewniejsi siebie.
Bliskość natury i przyroda! To, co w trail runningu jest najważniejsze i najpiękniejsze. Biegnąc, możemy być z dala od zgiełku miasta i wydzielających spalin samochodów. Możemy zatrzymać się i napawać cudownymi widokami. Biegając po lasach, łąkach możemy kreować swoje własne, nowe trasy i pętle.
Przeczytaj także: Skyrunning – jak rozpocząć swoją przygodę?
Nie ma nic przyjemniejszego, jak znowu pokochać bieganie!
Powiązane artykuły
Popularne artykuły