15 May 2023
Bieganie jest formą walki ze swoimi słabościami, zwłaszcza jeśli chodzi o biegi górskie. Otoczenie przez naturę, piękne widoki na trasie i poznawanie nowych miejsc to zalety, którym nie można się oprzeć. By wystartować w biegu górskim, należy się do niego naprawdę solidnie przygotować: fizycznie, mentalnie oraz sprzętowo. Na co zwrócić uwagę? Zapraszamy do lektury.
Siła mięśni jest kluczowym elementem właściwego przygotowania do biegów górskich. Dlatego warto uzupełnić treningi biegowe o trening funkcjonalny i siłowy. Podczas biegu pracuje cały organizm, tym bardziej w górach, gdzie mamy dużo zbiegów i podbiegów.
By efekt był jak najbardziej zadowalający, stosujmy trening siłowy oraz funkcjonalny. Trening funkcjonalny może opierać się o grę w koszykówkę, piłkę nożną lub zajęcia fitness. Na treningu siłowym możesz skupić się martwym ciągu lub trójboju siłowym.
Przeczytaj także: Skyrunning – jak rozpocząć swoją przygodę?
Jeśli czujemy się mocni w biegach terenowych po płaskim, to spróbujmy pójść krok dalej i zacząć trenować typowo pod bieg górski. Zacznijmy od opracowania naszego planu treningowego. By przygotować nasz organizm do długotrwałego wysiłku, musimy wyrabiać miesięczny kilometraż. Są różne szkoły mówiące o minimalnej ilości przebiegniętych w miesiącu kilometrów. Jedni twierdzą, że powinno to być 400 km, inni, że o połowę mniej, czyli na poziomie 200-250 km.
Swobodne dłuższe biegi będą na start w sam raz, tzn. powyżej 10 km, by w następnych krokach zwiększać dystanse. Następnie w grę wchodzi intensywność biegów, czyli zakres tętna. Jeżeli zwiększymy intensywność podczas biegu, będziemy mogli zbudować bazę tlenową, która jest niezbędna w trakcie zawodów.
Nie zapominajmy o treningu interwałowym oraz o ćwiczeniu podbiegów. Podbiegi możemy ćwiczyć nawet w pobliskim lesie lub parku – górka, na której będziemy je wykonywać, nie musi być bardzo wysoka ani stroma. Zacznijmy od 3 do 5 podbiegów na wzniesieniu do 150 metrów. Każdy podbieg zbiegamy lekkim truchtem na dół i powtarzamy ćwiczenie.
Przeczytaj także: Jak dbać o nawodnienie podczas treningu biegowego w terenie?
Uwaga! Każdy trening zaczynamy oczywiście od rozgrzewki, a po treningu rozciąganie.
Podstawą naszego sprzętu są dobrze dobrane buty. Obuwie do biegów górskich powinno być lekkie, mieć agresywny bieżnik, wzmocnioną konstrukcję, wkładkę chroniącą stopę przed ostrymi elementami podłoża oraz podeszwę wewnętrzną zapewniającą długotrwały komfort – wszystkie te cechy masz nasz specjalistyczny model MTL Long Sky 2.
Dlaczego takie cechy? Agresywny bieżnik pozwoli biec stabilnie po śliskim podłożu oraz po stromych zboczach. Buty muszą być komfortowe, ponieważ dystanse, jakie pokonujemy, są duże i jeżeli bieg ma być przyjemny, powinniśmy zadbać o wygodę dla naszych stóp.
Przeczytaj także: Przygotowanie do biegania w terenie - poradnik
To podstawy przygotowania i wyposażenia do biegów górskich. Dalej jest już nasz zapał do ćwiczeń. Jeśli tego nie zabraknie, to z pewnością osiągniemy zamierzone cele!
Powiązane artykuły
Popularne artykuły