30 March 2021
Góry przyciągają. Zarówno doświadczonych wędrowców, jak i weekendowych turystów. Rodziny z dziećmi i samotnych globtroterów. Starszych i młodszych, niezależnie od zasobów finansowych. Czarują swoim majestatem, znajdziemy w nich przestrzeń do przemyśleń i podziwiania przyrody, możliwość zdystansowania się od spraw codziennych. Każdy z nas jest w stanie wybrać taki szlak, który najbardziej odpowiada naszym potrzebom i umiejętnościom. Jakie kierunki wybrać, aby w zależności od temperamentu i gustu podróżnika najlepiej wykorzystać wyjazd, podpowiada himalaista Jakub Rybicki.
Czarnohora, najwyższe pasmo Ukrainy to idealna propozycja na krótki wypad dla miłośników malowniczych bezdroży.
– Miejsce to zachwyci każdego, kto lubi dziką przyrodę, widoki na trasach są bowiem niepowtarzalne – mówi Jakub Rybicki. Długodystansowi podróżnicy mogą tu zdobyć najwyższy szczyt Beskidów – Howerlę (2061 m n.p.m.).– Pierwszy nocleg zaplanujmy w turbazie Zaroślak, skąd następnego dnia będziemy mogli wybrać się już bezpośrednio na szczyt. W drodze powrotnej warto zdecydować się na wędrówkę połoninami i nocleg w namiocie nad malowniczym jeziorem Brebeneskuł – podpowiada Rybicki. – Pogoda jesienią bywa deszczowa. Podczas długich wędrówek tj. na Howerlę nie możemy sobie pozwolić na marsz w mokrych butach, dlatego wyruszając w taką trasę warto założyć model posiadający wodoodporną, ale i oddychającą membranę GORE-TEX® stosowaną w produktach marki Merrell – dodaje Rybicki.
Wybierając się na bardziej wymagające trasy, należy sięgnąć po wysokie obuwie, które zapewni dobrą stabilizację stopy, zmniejszy ryzyko kontuzji i ochroni przed ewentualnymi urazami. Warto też zwrócić oczywiście uwagę na zastosowane materiały oraz jakość. Odnajdziemy ją w butach hikingowych marki Merrell, której produkty testowane były przez miłośników gór w ich naturalnym środowisku. Bardzo dobrą propozycją jest model MOAB 2 LEATHER MID GTX. Został on wyposażony w rewolucyjną, amortyzującą wstrząsy i stabilizującą poduszkę powietrzną Merrell® Air Cushion. Ponadto buty te posiadają wyjmowaną podeszwę wewnętrzną Kinetic Fit™ Advanced ze wzmocnioną strukturą pięty i zintegrowaną poduszką, która optymalnie dostosowuje się do stopy i zapewnia jej jeszcze lepsze wsparcie.
Słowacki Gerlach to najwyższy szczyt nie tylko Tatr, ale i całych Karpat. Położony na wysokości 2655 m n.p.m. stanowi prawdziwe wyzwanie dla doświadczonych wędrowców, którzy lubią wspiąć się nieco wyżej. Należy jednak pamiętać, że wejście na Gerlach jest możliwe tylko z przewodnikiem, gdyż na szczyt nie wiedzie żaden oficjalny szlak. Schronisko Dom Śląski to świetny punkt startowy wędrówki. Dojście na szczyt, który ze względu na swą wysokość jest ośnieżony, o czym należy pamiętać przy kompletowaniu ekwipunku trwa ok. 4-5 h, a sama trasa przypomina tę na Orlej Perci.
Góry Izerskie są znacznie mniej znane i odwiedzane niż Tatry czy Karkonosze, a w niczym nie ustępują im urodą. Znajdziemy tutaj szeroki wybór tras, jednak za jedną z najbardziej malowniczych uchodzi ta z Wysokiego Grzbietu Izerów, aż do skalnego labiryntu Frýdlantské cimbuří w Czechach. Szlak zaczyna się w Szklarskiej Porębie i bez trudu możemy go podzielić na odcinki dostosowane do naszych możliwości. Nocleg znajdziemy w Chatce Górzystów lub w Schronisku na Stogu Izerskim, a dalej w Bilym Potoku, w Czechach. Trasa obfituje we wspaniałe widoki. Jest tu także najwyżej położona w Polsce Kopalnia Kwarcu.
– Bardziej wymagająca jest czeska część szlaku. Znajdują się na niej liczne stromizny, wystające korzenie czy zwalone drzewa. Najlepszymi butami na tę trasę będą tzw. podejściówki. Wybierając je należy zwrócić szczególną uwagę na bieżnik oraz podeszwę zewnętrzną, jej twardość i dostosowanie do zróżnicowanych szklaków – mówi Rybicki.
Warto wybierać buty o wytrzymałej, odpornej na ścieranie podeszwie, np. ze stosowaną przez markę Merrell technologią M-Select™ GRIP. Jej bieżnik wyposażony jest w specjalnie wyprofilowane wypustki, skonstruowane tak, aby nie tylko idealnie współgrać z podłożem, lecz równocześnie nie zatrzymywać zanieczyszczeń, takich jak np. błoto. Podeszwa, co ważne, zapewnia doskonałą przyczepność na różnego rodzaju szlakach – nawet w najtrudniejszych warunkach: na śliskich, mokrych skałach, czy na nierównym, leśnym terenie.
Wszyscy, którzy szukają idealnego miejsca na krótkie wypady, a do tego najbardziej cenią sobie ciszę i spokój, powinni rozważyć wyjazd w Rudawy – niewielkie pasmo górskie z dala od wielkich ośrodków.
Szukając noclegów warto zdecydować się na gospodarstwa agroturystyczne, których w tych okolicach nie brakuje lub jedno z najpiękniejszych schronisk w Polsce, PTTK Szwajcarka – podpowiada Jakub Rybicki. W pobliżu znajdziemy słynne kolorowe jeziorka, opuszczone miasteczko Miedzianka czy ruiny pałaców. Do najbardziej malowniczych tras w tym rejonie należy dziesięciokilometrowa pętla ze Strużnicy do Zamku Bolczów.
Góry kryją w sobie jeszcze wiele nieznanych i zaskakujących miejsc. Warto pamiętać, że każdy wyjazd to szansa na spróbowanie czegoś nowego i inspiracja do zmiany swoich przyzwyczajeń. Kto wie, może obserwator przyrody stanie się wkrótce zdobywcą szczytów, a wielbiciel wypoczynku wyruszy w długi marsz?
***
Jakub Rybicki – z zawodu podróżnik, fotograf i dziennikarz. Laureat światowych nagród fotograficznych, m.in Travel Photographer of The Year. Autor książki „Po Bajkale”, stały współpracownik magazynów i portali podróżniczych. Zawodowy storyteller i pilot wycieczek. Alpinista, w 2016 roku podjął próbę zdobycia drugiego najwyższego niezdobytego szczytu świata – Labuche Kang III. Zimowy i letni jeździec rowerowy, przejechał m.in. zamarznięte jezioro Bajkał i Grenlandię.
Powiązane artykuły
Popularne artykuły