27 December 2023
Pieniny nie należą do najwyższych pasm górskich w Polsce, jednakże są niesamowicie malownicze oraz się nie nudzą. W naszym najnowszym artykule chcemy zaprezentować najpiękniejsze szlaki w Pieninach. Zapraszamy!
Pasmo górskie Pienin znajduje się przy granicy polsko-słowackiej, leży między Przełączą Rozdziela a doliną rzeki Białka. Od północy sąsiaduje z Beskidem Sądeckim, natomiast na południu z Magurą Spiską. Część Pienin rozpościera się również na Słowacji, opadając w dolinę potoku Lipnik.
W Polsce możemy wyróżnić trzy części tych gór:
Wybierając się w góry, powinniśmy zadbać o to, byśmy mieli gdzie spać. W Pieninach wybór jest spory, znajdą się noclegi dla tych, którzy lubią wygodne łóżko w pensjonacie oraz tych, którym nocowanie w namiocie nie jest straszne. Najpopularniejsze miejscowości w tym regionie to Szczawnica, Krościenko, Jaworki, Szlachtowa, Niedzica oraz Czorsztyn. Tam baza noclegowa jest największa, dlatego jeśli wolimy spokojniejsze miasteczka, to sprawdźmy Łapsze Niżne i Wyżne, Kacwin lub Łapszankę.
Jeśli chodzi o schroniska, to na terenie Pienin są trzy: w Szczawnicy, Sromowcach Niżnych oraz pod grzbietem Małych Pienin. W Szczawnicy znajduje się schronisko Orlica, w Sromowcach Niżnych schronisko Trzy Korony, natomiast w trzeciej miejscowości schronisko Pod Durbaszką – to filia „Domu Harcerza” w Krakowie.
Nocowanie w namiocie umożliwiają pola namiotowe w Krościenku, Sromowcach Niżnych lub po słowackiej stronie w Czerwonym Klasztorze. W lecie możliwe jest również rozbicie namiotu w Bazie Namiotowej nad Wąwozem Homole w Jaworkach.
Symbolem Pienin Właściwych jest szczyt Trzy Korony. Znajduje się w najbardziej spektakularnej części tych gór, błędnie przez niektórych szczyt ten uznawany jest za najwyższy w Pieninach.
To najczęstszy cel wycieczek – oprócz wspaniałych widoków z góry, na szczyt prowadzi niebieski szlak z Czorsztyna do Doliny Dunajca w Szczawnicy. Marsz przez cały odcinek zajmuje około 6 godzin. Na trasie oprócz Trzech Koron miniemy Sokolicę, gdzie znajduje się słynny punkt widokowy, Górę Zamkową z pozostałościami średniowiecznej strażnicy, Sokolą Perć oraz łagodną Halę Majerz, gdzie zobaczymy wypasające się owce.
Wartym uwagi jest również szlak żółty z Krościenka do Sromowców Niżnych. Część osób wybiera właśnie tę trasę, ponieważ krzyżuje się ona ze szlakiem niebieskim opisanym wcześniej. Największą atrakcją szlaku żółtego jest przejście przez Wąwóz Szopczański, który znajduje się Sromowcami.
Przeczytaj także: Etykieta na szlaku
Z większości szlaków w Pieninach będziemy mogli podziwiać szczyt Trzy Korony. Jedną z popularniejszych tras jest szlak niebieski prowadzący grzbietem gór ze Szczawnicy na Przełęcz Rozdziela. Grzbiet jest odsłonięty, zatem widoki, które będą nam towarzyszyć, nieraz wywołają uśmiech na naszych twarzach. Będziemy mogli dostrzec Tatry, Babią Górę, Beskid Sądecki, no i rzecz jasna Trzy Korony i Pieniny Właściwe.
Najpiękniejszy w Pieninach – szlak przez Wąwóz Homole zajmuje nieco ponad pół godziny. Zobaczymy tam płynący potok i ścieżkę z metalowymi mostkami.
Ta część Pienin jest najmniej znana turystom. Warto przejść się szlakiem czerwonym z niedzicy do Łapszów Wyżnych lub w drugą stronę, to trasa na około 5 godzin, a wspaniałych widoków starczy dla wszystkich. Idąc tą trasą ze szczytu Żar, zobaczymy widok na Jezioro Czorsztyńskie, które zapiera dech w piersiach. Po drodze dotrzemy również do Grandeus, czyli punktu widokowego, z którego widać Tatry.
Przeczytaj także: Jak rozgrzać się w czasie pieszych wędrówek zimą?
Pieniny to piękne góry – łagodne i ze spektakularnymi widokami. Podrzucamy plan na realizację w nadchodzącym 2024 roku!
Powiązane artykuły
Popularne artykuły
Polecane produkty
899.00 zł*
629.00 zł