10 April 2024
Szukasz pomysłu na wakacje pełne pięknych widoków i tajemniczej historii? W takim razie koniecznie odwiedź Góry Sowie! Chociaż nie są one tak znane jak Tatry czy Karkonosze, to kryją w sobie wiele uroku i niespodzianek.
Niepozorne Góry Sowie, skrywające w swych lasach liczne tajemnice, kuszą turystów malowniczymi szlakami i fascynującą historią. To fragment Sudetów Środkowych, rozciągający się na południe od Wrocławia, na obszarze 200km2. Góry Sowie, choć niewielkie, bo liczące zaledwie 30km długości, skrywają w sobie bogactwo atrakcji, które zachwycają i intrygują.
Góry Sowie to prawdziwa gratka dla miłośników przyrody. Wśród licznych szlaków turystycznych dwa szczyty wyróżniają się szczególnie – Wielka Sowa i Mała Sowa.
Wielka Sowa, majestatycznie wznosząca się na wysokość 1015 m n.p.m., kusi turystów imponującą wieżą widokową. Zbudowana w 1906 roku na cześć Otto von Bismarcka, zachwyca nie tylko swoją dwudziestopięciometrową wysokością, ale przede wszystkim panoramicznymi widokami. Roztaczają się z niej bajkowe krajobrazy Gór Sowich, Sudetów, Gór Stołowych i Masywu Śnieżnika.
Z Wielkiej Sowy, wędrując przez Rozdroże między Sowami, można z łatwością zdobyć również Małą Sowę, szczyt nieco niższy, ale równie urokliwy.
Na Wielką Sowę prowadzą liczne szlaki z różnych stron. Najpopularniejsze to:
Dla osób preferujących dłuższe wędrówki idealne będą:
Wybór szlaku zależy od kondycji, czasu i preferencji każdego turysty. Bez względu na to, który szlak wybierzesz, jedno jest pewne – zdobycie Wielkiej Sowy to niezapomniane przeżycie, a panorama roztaczająca się z wieży widokowej na długo zapadnie w pamięć.
Przeczytaj także: Podstawy lekkiej turystyki pieszej
Poza Górami Sowimi, na południowy wschód, znajduje się kolejny szczyt idealny na pieszą wycieczkę - Kalenica (964 m n.p.m.). Jest to trzeci co do wysokości szczyt pasma, ale zdecydowanie mniej uczęszczany niż Sowy, co stanowi jego największą zaletę. Kalenica niczym nie ustępuje Sowom pod względem urody, a na jej szczycie znajduje się również wieża widokowa. Choć stalowa konstrukcja różni się od tej na Wielkiej Sowie, oferuje równie piękne panoramy.
Przeczytaj także: Właściwości wygodnych butów turystycznych
Na Kalenicę można dojść kilkoma szlakami:
Przeczytaj także: Jak przyjemnie spędzić czas na pieszej wycieczce z dziećmi?
Miłośnicy zabytków z pewnością docenią urok Twierdzy Srebrna Góra, majestatycznie położonej na południowo-wschodnim krańcu Gór Sowich. Budowana w drugiej połowie XVIII wieku, twierdza ta należała do najnowocześniejszych fortyfikacji w Europie, a dziś szczyci się mianem największej górskiej twierdzy na całym kontynencie.
Kompleks składa się z licznych budynków i fortyfikacji rozlokowanych nad malowniczą miejscowością o tej samej nazwie. Najbardziej imponującym elementem jest niewątpliwie Donjon - centralna część twierdzy otoczona potężnymi murami.
Co ciekawe, twierdza nigdy nie odegrała znaczącej roli militarnej. Jedyny atak miał miejsce w 1807 roku podczas inwazji wojsk Napoleona, jednak oblężenie przerwano zawieszeniem broni i podpisaniem pokoju w Tylży. W drugiej połowie XIX wieku twierdza utraciła funkcje militarne i stała się poligonem saperskim, a także miejscem działalności licznych zakładów rzemieślniczych. Pod koniec XIX wieku udostępniono ją turystom, a dziś jest ona jedną z najważniejszych atrakcji Dolnego Śląska.
Dodatkowym atutem twierdzy są rozległe panoramy okolicznych gór, które zachwycają każdego odwiedzającego. To miejsce zdecydowanie warte odwiedzenia!
Przeczytaj także: Pierwsza pomoc podczas wędrówki - na co być przygotowanym?
Na przeciwległym krańcu Gór Sowich natrafić można na równie fascynujący obiekt – Zamek Grodno. W przeciwieństwie do słynnego, imponującego Zamku Książ, Grodno emanuje tajemnicą, wpisując się w charakterystyczny dla Dolnego Śląska krajobraz usiany średniowiecznymi warowniami. Zbudowany na szczycie Góry Chojna jako typowo obronny zamek, jego historia sięga XIII wieku. Przez ponad 700 lat swojej burzliwej egzystencji przechodził przez ręce Piastów Śląskich, Korony Czeskiej, Świętego Cesarstwa Rzymskiego, Królestwa Prus, aż po czasy II wojny światowej i pierwsze lata powojenne. Zamek wielokrotnie doświadczał ataków, zniszczeń i odbudowy. To właśnie częściowe zniszczenia i ruiny pobudzają wyobraźnię współczesnych zwiedzających.
Z murów zamku rozpościera się widok na oddalone Jezioro Bystrzyckie – sztuczny zbiornik wodny utworzony na rzece Bystrzycy. W tym miejscu warto wspomnieć o imponującej kamiennej tamie w Lubachowie, zbudowanej w 1917 roku. Zapora o wysokości 44 metrów i długości 230 metrów robi ogromne wrażenie. Spacer wokół jeziora to przyjemna wycieczka, zajmująca około 2 godzin.
Na deser zostawiamy prawdziwą perełkę, szczególnie dla miłośników historii i mrocznych tajemnic. To absolutny punkt obowiązkowy na mapie Gór Sowich!
W czasie II Wojny Światowej, pod osłoną gór, Niemcy zbudowali potężny kompleks podziemnych sztolni, korytarzy i pomieszczeń. Rozpoczęta najprawdopodobniej w 1943 roku budowa nigdy nie została ukończona, stając się jednak największym projektem górniczo-budowlanym III Rzeszy. Prace objęły teren kilkudziesięciu kilometrów kwadratowych Gór Sowich, a plan obejmował stworzenie podziemnego miasta łączącego Zamek Książ z kompleksami na stokach wokół miejscowości Włodarz, Walim, Rzeczka, Sokolec, Osówka, Soboń i Jugowice Górne.
Przeczytaj także: Jak przygotować się do wyprawy w góry wiosną?
W wyniku niewolniczej pracy tysięcy więźniów wykuto w górach korytarze, gigantyczne pomieszczenia, sztolnie i komory. Kompleks posiadał rozbudowaną infrastrukturę drogową, kolejową, wodociągową, kanalizacyjną, telefoniczną i energetyczną.
Przeznaczenie kompleksu Riese (olbrzym) do dziś pozostaje tajemnicą. Hipotezy snują wizję kwatery głównej Adolfa Hitlera, tajnego miejsca budowy niemieckiej bomby atomowej lub rakiet V1 i V2. Mówi się również, że Riese miało zapewnić tymczasowe schronienie hitlerowskim elitom w przypadku przegranej wojny. Według dokumentów III Rzeszy, do dziś odkryto zaledwie połowę podziemnych korytarzy.
Budowę kompleksu przerwał marsz Armii Czerwonej. Część podziemi wysadzono, a konstrukcje naziemne zniszczono. Mimo to, to co pozostało robi imponujące wrażenie. Zwiedzającym udostępniono kilka fragmentów kompleksu Riese, z których najbardziej znane to Podziemne Miasto Osówka oraz Walim. Możliwość zwiedzania istnieje również we Włodarzu i na zamku Książ.
Odwiedź Riese i zanurz się w mrocznej historii II Wojny Światowej. Odkryj tajemnice podziemnych korytarzy i poczuj atmosferę tamtych czasów. To prawdziwa gratka dla każdego miłośnika historii i niezapomniane przeżycie!
Powiązane artykuły
Popularne artykuły
Polecane produkty